Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies? AKCEPTUJĘ

Wiedza

Normowanie procesów produkcyjnych

Normować (ustalać czas trwania) można większość procesów, ale głównym ograniczeniem jest ekonomiczne uzasadnienie konieczności normowania przede wszystkim w procesach o bardzo długiej czasochłonności, małej powtarzalności lub przy remontach, naprawach. Postaram się w tym artykule zmienić tok myślenia i przedstawić sytuację kiedy nawet przy zmiennej produkcji normatyw może pomóc w ustalaniu czasu realizacji zlecenia produkcyjnego.

Na samym początku należy rozpocząć od definicji:

  • Pomiar czasu - ustalenie czasów normatywnych człowieka, maszyny, narzędzia na podstawie mierzenia i analizowania czasów rzeczywistych.
  • Chronometraż - metoda wyznaczenia normatywu czasowego polegająca na ciągłej obserwacji pracownika lub pracowników wykonujących daną czynność zgodnie z procesem technologicznym lub na podstawie Kart Procesu.
Jak widać z powyższych definicji jedną z metod ustalania (pomiaru) czasu jest metoda chronometrażu, zdecydowanie jest to najczęściej stosowana metoda. Oprócz chronometrażu rozróżniamy również inne techniki normowania czasu pracy: obserwacje migawkowe i fotografia dnia, nagrania wideo, szacowanie i porównywanie.

Zalety normowania

W większości sytuacji nie jest ciężko przekonać kogoś, że normowanie przynosi korzyści, przede wszystkim zyskujemy na:

  • lepszym planowaniu i poziomowaniu produkcji,
  • poprawie efektywnego wykorzystania zasobów,
  • możliwości planowania zatrudnienia,
  • szczegółowej kalkulacji kosztów wytwarzania,
  • redukcji kosztów wytwarzania,
  • skracaniu czasów realizacji zleceń,
  • możliwości pomiaru i monitoringu efektywności czasu pracy.
Jak wspomniałem we wstępie normowanie musi być zasadne ekonomicznie. Zgadza się, że przy mało powtarzalnych procesach uzasadnienie ekonomiczności może być trudne, ale w większości procesów produkcyjnych można rozbić je na procesy cząstkowe.
Z mojego doświadczenia w firmach zajmujących się remontami była możliwość rozbicia remontu na cząstkowe operacje, które powtarzały się co jakiś czas przy wykonywaniu kolejnych sztuk.

Każda z tych rozbitych z procesu operacji była normowana w celu uzyskania czasu wykonania. Utworzenie takiej bazy trwało kilka miesięcy, ale na podstawie cząstkowych operacji można było zbudować normatyw całego remontu "sklejając" już gotowe normatywy.

Jak przeprowadzać chronometraż?

Osoba przeprowadzająca chronometraż musi znać dość dobrze realizowany proces technologiczny, jeżeli jest dostępna karta procesu to nie ma problemu, natomiast często takich kart nie ma, dlatego też osoba ta musi wcześniej przygotować teoretycznie jak ten proces powinien wyglądać. Dodatkowo ważne jest, aby osoba ta potrafiła rozróżniać wartość dodaną od marnotrawstwa. Oprócz tego należy:

  • wybrać takie stanowisko, aby oddziaływać w jak najmniejszym stopniu na pracownika obserwowanego,
  • poinformować pracownika o przeprowadzonym pomiarze,
  • w miarę możliwości unikać rozmów z osobą obserwowaną,
  • przestrzegać przepisów bezpieczeństwa,
  • wynik obserwacji protokołować.
Odnośnie protokołowania wyników obserwacji zebranie odpowiednich danych wraz z przydzieleniem czasów pracy jest pracochłonne i często przysparza wielu problemów (dobranie odpowiedniego typu czasu, długie przygotowanie raportu, brak skupienia na pracy tylko na protokołowaniu).

W związku z tym OSConsulting w swojej ofercie posiada oprogramowanie umożliwiające przeprowadzanie chronometrażu przy użyciu urządzenia elektronicznego (laptopa, tableta, smartfona).
W używanym programie jesteśmy w stanie wybrać czynność z przypisaniem rodzaju czasu jak i dodatkowo raportować to na wiele wskazanych zasobów.



Świadczymy również usługi wykonywania przez Naszych specjalistów chronometraży wraz z opracowaniem szczegółowych raportów zwracających uwagę na marnotrawstwa występujące w procesie produkcyjnym.

Wycena jest realizowana w zależności od mierzonego procesu, ilości potrzebnych osób do pomiaru, itp. Korzystamy z własnego oprogramowania oraz sprzętu umożliwiając szybkie przygotowanie podsumowania po realizacji pomiaru.

Jeżeli jesteś zainteresowany taką wyceną napisz l.badowski@osconsulting.pl

Specjalista


Łukasz Badowski
Partner Zarządzający

Specjalizacja lean manufacturing, zarządzanie produkcją, planowanie produkcji

l.badowski@osconsulting.pl

O Nas

Każdego dnia koncentrujemy wszelkie wysiłki na sprostaniu potrzebom
i wymaganiom naszych klientów.

Kontakt

OSConsulting Sp. z o.o.

ul. Wyzwolenia 27
43-190 Mikołów

NIP: 6511720129
REGON: 364982774
KRS: 0000770451 Sąd Rejonowy w Gliwicach
Kapitał zakładowy: 36 672,20 zł

e-mail: biuro@osconsulting.pl